Het ontstaan van jodendom, christendom en islam
Het monotheïsme is het geloof in één god. Zowel het jodendom, het christendom als de islam zijn monotheïstisch, maar hoe is dat ontstaan? En wat vertellen nieuwe inzichten ons over deze geloven?
Veelkleurig jodendom
Dat er maar één god is, geldt als joodse uitvinding. Toch is het eigenlijke verhaal complexer en interessanter. Zo blijkt uit de vondst van de Dode Zee-rollen hoe veelkleurig het jodendom was, in de tijd voordat de Romeinen de tempel in Jeruzalem verwoestten. Zowel het christendom als het rabbijnse jodendom hebben hun oorsprong in dit jodendom. Pas aan het einde van de eerste eeuw na Christus gaan hun wegen uiteen. Dit leidt onder meer tot een nieuw perspectief op de apostel Paulus, die een belangrijke rol speelde in de ontwikkeling en verspreiding van het christendom.
In de cursus komen ook nieuwe inzichten over de vroege islam aan bod. Die zijn te danken aan de publicatie van tienduizenden Arabische inscripties en enkele oude Koran-manuscripten, maar ook omdat er pas recent belangstelling voor is. In acht colleges neemt Jona Lendering ons mee in het complexe en boeiende verhaal over de opkomst van monotheïsme.
Deze cursus is onderdeel van de leergang ‘Geschiedenis van de oudheid’.
Bijeenkomst 1
16 september 2025
De hervormingen van Josia en het ontstaan van het jodendom
Bijeenkomst 2
23 september 2025
Van de Ballingschap tot en met de Dode-Zee-Rollen
Bijeenkomst 3
30 september 2025
De historische Jezus: het onderzoek
Bijeenkomst 4
7 oktober 2025
De historische Jezus: de conclusies
Bijeenkomst 5
14 oktober 2025
Het scheiden der wegen
Bijeenkomst 6
4 november 2025
Christelijke disputen
Bijeenkomst 7
11 november 2025
Het ontstaan van de islam: Mohammed
Bijeenkomst 8
18 november 2025
Het ontstaan van de islam: het recente onderzoek
|
Beschikbaar
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|