Een cultuur-historische kennismaking met Rusland
De wereld ervaart Rusland als een ondoorgrondelijk land. Dat bracht Winston Churchill al in 1939 tot zijn beroemde uitspraak: “Russia is a riddle wrapped in a mystery inside an enigma.” Feit is dat Rusland een land van extremen is: het heeft zowel de grootste schrijvers als de meest bloeddorstige leiders in de wereldgeschiedenis voortgebracht.
Geen Europa en geen Azië
Ook de Russen zelf lijken moeite te hebben om hun land rationeel te begrijpen. Exemplarisch is de uitspraak van de Russische 19e-eeuwse dichter Fjodor Tjoettsjev: “Met het verstand kan men Rusland niet vatten, een algemene maat heeft zij niet, in Rusland kan men slechts geloven.” Cultuurhistorisch gezien hoort Rusland bij Europa, maar de meeste Russen zien zichzelf niet als Europeanen. Geografisch gezien ligt het overgrote deel van Rusland in Azië, maar ook met dat werelddeel ervaren de Russen weinig gemene delers.
Valt dit te verklaren door de enorme geografische uitgestrektheid en het barre klimaat, in combinatie met de eeuwenlange tegenstelling tussen volk en elite? Ontdek het in de uitgebreide kennismaking met de politieke en culturele geschiedenis van dit land. In deze zevendelige cursus bespreekt Karel Onwijn daarnaast ook de huidige ontwikkelingen en is er aandacht voor de Russische literatuur, film en muziek.
Deze cursus is eerder in 2021 in Utrecht gegeven.
Eerst maken we breed met kennis met de geografie, topografie, demografie & religie in Rusland. Vervolgens gaan we uitgebreid in op de geschiedenis en de contemporaine ontwikkelingen. Daarna zoomen we in op de interculturele aspecten van de landen onder het motto ‘leven op het kruispunt Europa & Azië. Ten slotte staan we ook nog stil bij de verschillende cultuur- en kunstuitingen in Rusland in historisch perspectief.
|
Beschikbaar
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|



